fbpx

Protetik Diş Tedavisi

Protez: Kaybedilen dişlerin yerine yapay olarak yenisinin eklenerek hastanın fonksiyon, estetik ve fonasyonun tekrar kazandırılması işlemidir.

Protez çeşitleri:
-Sabit protezler: Kron ve köprüler
-Hareketli protezler: Total ve ya parsiyel protezler.

SABİT PROTEZLER

Kron: Doğal diş yapısının zayıf olması, aşırı renklenmeler, şekil bozuklukları, dolgular nedeniyle zayıflamış ve kırılma riski olan olgular, kanal tedavisi sonrası zayıflayan diş yapısının desteklenip korunması gibi durumlarda ise, dişler anatomik formuna uygun olarak küçültülüp sonrasında alınan ölçü üzerinde hazırlan ve kron denilen kaplamalar, küçültülen dişlerin üzerine yapıştırılarak dişlerin işlevi geri kazandırılır.

Köprü:  Bir veya daha fazla diş kayıplarında, diş eksikliğinin olduğu bölgeye komşu dişlerden destek alınarak köprü uygulaması ile estetik, çiğneme fonksiyonu ve fonetik hastaya geri kazandırılır. Diş kayıplarında, kaybedilen diş yerine bir köprü veya implant uygulaması yapılmadığı durumlarda komşu dişler boşluğa doğru devrilme eğilimi gösterir. Bu durum ileriki aşamalarda kapanış bozukluklarına ve sonrasında çene ekleminde problemlere neden olabilir.

Kron ve köprülerde kullanılan materyaller ve yöntemler çeşitlidir. Bunları dört ana başlık altında incelecek olursak :

1-Metal destekli seramik kron ve köprüler: Porselenin altında metal bir çerçeve destek bulunmaktadır. Uzun yıllardır diş hekimliğinde sorunsuz bir şekilde kullanılmaktadır.

2- Full seramik kron ve köprüler: Tam seramik restorasyonların diş hekimliğinde kullanımı yeni materyallerin ve tekniklerin gelişimine paralel olarak her geçen gün artmaktadır. Metal destekli kuron ve köprülerde porselen, metal bir alt yapı üzerine pişirilirken tam seramik restorasyonlarda herhangi bir metal alt yapı olmaksızın doğal diş görünümü ve ışık geçirgenliğinde diş dokusuna en benzer özelliklere sahip, biyolojik olarak uyumlu ve dayanıklılığı çiğneme kuvvetlerine tam dirençli olan seramik malzemeler kullanılmaktadır.

3- Zirkonium destekli seramik kron ve köprüler:

Bu sistemde alt yapı olarak metal yerine beyaz bir renk olan zirkonyum alaşım kullanılır. Sistemin en büyük avantajı, ulaştığı çok yüksek dayanıklılıkla, arka bölgedeki köprülerde tam estetik bir görünüm sağlamaktır.Bu kron ve köprüler oldukça hassas bir şekilde hazırlanırlar ve oldukça yüksek dayanıklılık, hijyen ve estetik gösterirler.

4-Laminate (Yaprak) Porselenler: Bu yöntemde klasik porselen kuronlardan farklı olarak dişten çok az mine dokusu kaldırılır. Bu sebeple yapılabilecek en konservatif ( koruyucu) tedavi şeklidir. Laminate Veneer çok ince olması metal içermemesi ve ışık geçirgenlik özellikleriyle gerçek dişlerden ayırt edilemeyecek kalitede memnun edici sonuçlar vermektedir. Diş renginde, doğala eşdeğer görünümdeki seramik malzemelerden üretilen laminate veneerler, dişler arasındaki boşlukların kapatılması, kırılmış ve aşınmış, kalıcı renk değişimi gösteren, şekil bozukluğu ve çapraşık olan dişlere estetik bir görünüm kazandırmak için uygulanır.

HAREKETLİ PROTEZLER

Total Protezler: 
Halk arasında “tam damak” adıyla bilinen bu protezler,uzunca yıllardır rutin şekilde kullanılmaktadır. Alışması diğer protezlere göre biraz daha zor olan bu protezler alışıldıktan sonra rahat bi şekilde kullanılabilmektedir.

Parsiyel Protezler: 

Hareketli kısmi protezler, metal bir iskelet üzerine diş etini taklit eden pembe akrilik malzeme ve suni dişlerin yerleştirilmesiyle kayıp diş ve dokuların yerine konulmasına yardımcı olur. Bu protezlerin ağızdaki tutuculuğu kalan dişler üzerine gelen ve kroşe (kanca) adı verilen tutucu parçalar vasıtasıyla sağlanır. Bu kancaların görünmesinin istenmediği durumlarda hassas tutucu denilen anahtar-kilit benzeri bağlantı parçaları kaplanan komşu dişlere yerleştirilerek daha estetik sonuçlar elde edilebilir.Ağızda diş bulunduğunda fakat sabit protezler yapılamadığında,ağızda kalan bu dişler ve yumuşak dokulardan destek alınarak yapılan protezlerdir. Total protezlere göre kullanımı daha rahat olup destek dişlere gelen kroşeler(kancalar) estetik olarak problem yaratabilmektedir.

Hassas Tutuculu Protezler:
Parsiyel protezlerin mantığında fakat tutuculuk ve estetik olarak daha başarılı olmakla beraber biraz daha maliyetleri yüksektir. Kroşe (kanca) yerine, ağızda kalan dişlere bir erkek parça; protez içerisine ise dişi parça yerleştirilerek sürgü, anahtar-kilit mantığı kullanılır.