fbpx

Ortodontik Tedavi

Halk arasında “tel tedavisi” olarak bilinen ortodontik tedavi, çapraşık dişlerin düzeltilmesini, dişlerin ve çenelerin birbirleriyle uyumunu sağlayan diş hekimliğinin bir dalıdır. Teknolojik gelişmelerin ışığı altında ortodonti bilimi de zaman içerisinde gelişmeler göstermiş olup günümüzde 7 den 70 e her bireye uygulanabilmektedir.

Tedavinin başlangıcı tamamen ağrısız bir uygulama olup, anestezi veya ağrı kesici kullanımına ihtiyaç duymamaktadır.

Genel hatlarıyla ortodontik tedavi iki şekilde uygulanmaktadır.

1. Sabit Ortodontik tedavi: Band ve braketlerin dişlere sabit olarak yapıştırıldığı bu yöntemde kontrol tamamen hekime olup aylık randevularda gerekli sıkıştırma uygulamalarını içermektedir.

2. Hareketli Ortodontik tedavi: Bazı basit diş hareketlerinin ve çene bozukluklarının düzeltilmesi amacıyla kullanılır. Hastanın diş ve çenelerine uygulanan apareyler hastanın kontrolüne bırakılmıştır.  Yemek öğünleri harici takılan bu aygıtlar aylık kontrollerde hekim tarafından incelenmektedir.

Ortodontik tedaviye başlama yaşı genelde 12 yaş civarı olup, bütün daimi dişlerin ağza sürdüğü dönemdir. Ancak daha erken dönemlerde de tedaviye başlanması mümkün olmaktadır. Bu nedenle 7-9 yaşından itibaren çocukların bir ortodontist kontrolüne başlaması gerekmektedir.

Ortodontik tedavinin tek amacı dişlerin estetik düzeninin sağlanması değildir. Çapraşık dişler rahat bir şekilde temizlenemediğinden daha hızlı çürümeye ve diş eti problemleri oluşmasına adaydır.  Yine çarpık alt ve üst diş grupları uygun şekilde fonksiyona giremediğinden düzgün bir yeme şekli oluşamayacaktır. Ortodontik tedavi sayesinde bu tür problemlerin de üstesinden gelinmiş olacaktır.

Toplumdaki yanlış bir algı da ortodontik tedavilerin sadece çocuklarda uygulanabildiğidir. Bu düşüncenin aksine çene kemiklerinin müsaade ettiği kadarıyla erişkin bireylerde de ortodontik tedavimümkün olmaktadır. Çene kemiklerinin konumsal bozukluğunun olmadığı, dişlerdeki capraşıklıklar her yaşta tedavi edilebilmektedir.

Tedavi esnasında ortodonti aygıtlarının görünmesinden yakınan hastalarımız için estetik, şeffaf braketleme sistemleri mevcuttur. Bu sistemler bireylerin estetik kaygılarını minimum seviyeye indirmekte ve kişi memnuniyetini arttırmaktadır.